Škoda Fabia 1.4TDI

Fabia 1.4TDI EKO projekt

Začiatok bol äplne prozaický. Nájsť vhodné rodinné vozenie lacné z hľadiska kúpnej ceny aj prevádzkových nákladov.Predsa le litrov nafty. Nájsť vhodné auto najmä ak pracujet v servise nie je jednoduché. Logickým (pre mňa) výberom z toho ostala FAbia 1,4 TDI combi. Ostávalo už len nájsť vhodného kandidáta s dobrou výbavou, málo km a vhodnej farbe. Bohužiaľ sa nedarilo zohnať idálne auto tak som musel isť ku kompromisom. Kompromisom sa stála biela FAbia 1,4 TDI Elegance ale bohužiaľ len so slabším motorom 51 kW.

Aj bežné rodinné auto sa stane pre mňa nakoniec projektom, pretože mám túžbu nad vecami rozmýšľať, hľadať vylepšenia a skúšať nové veci. Prvotným cieľom sa stalo zníženie spotreby a smerovanie ku verzii Greenline. Tá sa líši od sériovej verzie hlavne prevodovkou (dlhé sprevodovanie) a znížením karosérie (pružiny). Plus je tam pár drobnosti kt. však nemajú veľký význam. Logicky môj cieľ začal tak isto pri týchto veciach. Prvé boli prvky aerodynamiky kt. sú originálnym príslušenstvom. Okrem drobného prínosu v aerodynamike, majú aj osviežiť vzhľad karosérie. Pre mňa je FAbia2 dizajnérsky sklamaním a poviem rovno, že sa mi nepáči. Asi to znie divne ale v koncerne už nič praktickejšie nie je okrem Seatu Ibiza ST a tá sa mi nepáči tiež. Škodovka má aspoň pre mňa lepší interiér a lepšiu dostupnosť dielov a doplnkov. Vo FAbii2 po facelifte sa snažili dizajn vylepšiť ja som nemal inú možnosť len kúpiť verziu pred faceliftom pretože som chcel motor 1,4 TDI a nie 1,6 TDI. TAkže aby sme sa dostali dalej. Nalepil som predný podnáraznik (spojler) a zadný šilt na zlepšenie aerodynamiky a vzhľadu.

Hneď dalším krokom bola kúpa prevodovky z verzie Greenline.Bohužiaľ som zanedbal prípravu a neskontrloval všetky zmeny súvisiace s výmenou prevodovky a tak táto časť projektu sa naťahuje. Jej dôležitosť je však podsttná. Rozdiel medzi otáčkami motora pôvodnej a novej prevodovky je veľmi veľký a významný. Nová prevodovka točí pri 160km/hod 3000 otáčaok, kým sériova sa blíži pri tejto rýchlosti ku 4000 otáčkam.

Zníženie spotreby je dané aj znížením odporov v celom vozidle. Denné svietenie LED, zníži zaťaženie aternátora a úmerne aj spotrebu paliva. NA riešenie problému som použil Denné svietenie FAbie RS, ktoré som prispôsobil namiesto pôvodných hmloviek. Zapojenie som vylepšil tak, že na vyšší výkon ich viem použiť aj ako hmlovky

 

 

 

 

 

HneĎ po inštalácii hmloviek prišli na rad pružiny Eibach. Nepoužil som pružiny originálne verzie Greenline, pretože tieto boli lacnejšie a predpokladal som mierne väčšie zníženie ako pri Greenline. Zdá sa, že to nebolo až tak výrazne iné. čakal som, že bude auto ešte nižšie.

 

 

 

Počasúprav som prišiel ešte na zopár vecí kt.mi vadili. Slabé brzdy, bubny vpredu a ako som písal skôr, vzhľad prednej časti. Začal som zhäňať lepšie brzdy z FAbie RS a popritom riešiť vzhľad prednej kapoty. Ako optimálne riešenie sa mi videlo zrušiť chrómovy rámček na kapote. Bežné prestriekanie bielou, alebo zavarenie/zatmelenie, nieje môj štýl riešenia a tak som sa rozhodol spraviť novú kapotu. KAmarát mi vyrobil presnú laminátovu kópiu a tú som potom vylepšil tak, že som dolaminoval aj kópiu chrómovanej časti a spojil v jednu časť.

 

Došlo ku optickému zníženiu prednej masky a podľa mňa ku zlepšeniu vzhľadu. Je to však individuálne.Bonusom zmeny je aj zníženie hmotnosti o 6 kg orpti sériovej kapote. Samozrejme mohla byť ľahšia použitím karbónu alebo tenším laminétom ale aj pevnosť bola dôležitá pre každodenné používanie.

 

 

Pokusom o zmenu bolo aj vyrobenie laminátovych prahov v tvare Audi S5. Neviem či to bude prospešné vzhľadu. Uvidíme keď ich namontujeme. Minimálne znečistenie bokov vozidla bude menšie. Tu ešte nie som rozhodnutý.

 

 

Príprava na verziu greenline pokračovala úpravou softvéru. Kedže moja 51 kW verzia je dosť dýchavičná a ťažšia prevodovka by jej dala zabrať, zmenil som softvér za originálny z verzie 59 kW. ROzdiel krútiaceho momentu je význmaný a pomôže pri ťažšiom sprevodovaní. Pri meraní som zistil, že motor je na tom ešte lepšie než deklarovaných 59 kW a 195Nm. Výsledných 214 Nm a 65 kW je splnením cieľa.

 

 

 

ďalším vylepšením prichádzajúcim s jarou boli nové disky. Samozrejme som sa zameral ako pri všetkom na hmotnosť. Z praktických dôvodov to mali byť 15nastky (mal som pneumatiky) a samozrejme aj hmotnosť 15nastky je nižšia. Vybral som nakoniec ALUTEC, kde hmotnosť disku je pekných 6 kg. Po namontovaní som však bol utvrdený zmeniť brzdy čo najskôr. Hrdzavé zadné bubny vyzerajú hrozne.

Anglická FAbia RS PD tento môj problém vyriešila a po repase tam išla komplet zadná náprava aj predné brzdy 288 mm . Iné brzdenie. Iný vzhľad. Synov pokus o naštartovanie auta viedol ku poškodeniu zadného náraznika. Vyriešiť to musela nálepka :-D

 

Ostáva ešte namontovať zadný znak novej špecifikácie a budeme takmer kompletný. Aby nebolo potrebné používať v lete klímu ako zdroj zvyšovania spotreby, na okna putovali fólie. NA predné okna číre s UV filtrom.

 

 

Predný znak nového designu a kapota vylepšila vzhľad prednej časti. Ešte sa zbaviť chrómovaného rámčeku a bude skoro definitívny vzhľad.

 

 

Predné brzdy 288 mm

Zadné kotúčove brzdy.

Ostáva hlavný cieľ : prevodovka.

Prevodovka bol jeden veľký problém a sám som neveril koľko síl peňazí a starosti mi to prinesie. Ale to je len preto, že som zanedbal prípravu. Veril som, že VAG group len kombinuje veci a málokedy sú špeciálne diely použité v lacných modeloch. A ako som sa mýlil. Pvotná myšlienka bola, že prehodím prevodovku kus za kus a bude OK. Prevodovka greenline je však MQ 250 používana v Oktáviach hlavne a ja som mal MQ 200. Takže hneď som zistil, že polosi sú iné. TAk všetko zmontovať a hľadať polosi. Poloosi som zohnal a tak poďme do výmeny. Poistil som sa ešte kamarátovim Rommsterom 1,9 TDI kde odišla presne taká ista prevodovka ako mám ja, takže som veril, že použijeme spojku, prípadne iné veci a skompletizujeme to. NEskompletovali.... Už poctivá príprava napovedala, že spojka, zotrvačník, prítlačak, štartér a niektoré držiaky motora majú iné objednavacie čísla. Stále mi optimizmus hovoril, že až také zle to nemôže byť a drobné úpravy pomôžu to tam napchať. Optimizmus nepomohol. Ako som zistil dokonca diely spojky, štartér ani nie sú bežne používane v modeloch VAG a nemajú ani aftermarketové náhrady. TAkže prišla na rad kompetná spojka zo zotrvačníko a štarér. Pokrok. Prevodovka bola namontovaná do auta, motor štartoval, rýchlostio sa dali radiť ale poloosi nepasovali dlžkou. Všetky držiaky vyzerali rovnako len nepasovali. NAkoniec až objednanie nového pravého držiaka motora ukázalo, že aj keĎ vyzerá rovnako, má o 1 apol centimetra inde diery a celý motor sa tak po jeho namontovaní posunul do ľava. A všetko naraz sedelo.Konečne sa teda podarilo po 2 týždňoch trápenia a veľmi vysokých nákladov dokončiť prestavbu prevodovky. Stále tu však bola obava či prevodovka bude fungovať dobre. Prvé zaradenie 5 r.s. bolo jeden veľký rachot a tak som sa už ani nepokúšal ju zaradiť. Kontrola kulisy ukázala jej zle nastavenie. Trošku hrania a nové plastové vymedzovacie krúžky to vyriešili. A všetko funguje.

Je neuveriteľné a nieje takko môže prevodovka zmeniť charakter jedného auta. Z malj štuky sa stala veľryba. V meste už nieje takmer možné použiť 5 prevod kedže pri 60kmúhod točí niečo nad 1000 otáčok a žiadne zrýchlenie nieje nožné. Rýchlosť 80 km/hod na 5 rs znamená 1500 otáčok a to sa už dá jazdiť a aj pomaly zrýchlovať. Príjemne jazdenie začína od cca 2000 otáčok kedy ideme rýchlosťou medzi 100-110 km/hod. OD 120 km/hod sa dostavuje pásmo najvyššieho krútiaceho momenti 218 N. a teda jazda po dialnici medzi 2200-2400 ot čo zodpovedá rýchlostiam okolo 120 -140 je veľmi príjemná a relatívne tichá. Samozrejme podstatne úspornejšia. 

CEsta do Chorvátska mala tieto skúsenosti potvrdiť.

CEstu som za 15 rokov obsolvoval 13 krát a na žiadnom aute som sa nikdy nedostal hlbšie pod 6 litrov. Prevažne to bolo okolo 6,2 litra. Samozrejme na motoroch 1,9 TDI. Cieľ bol jasný, absolvovať celú cestu na jednu nádrž, teda 1070 km na cca 50-55 litrov. To znamenalo udržať priemernú spotrebu na 5 litroch. Plne natankovaná nádrž bežnej nafty Slovnaft, dofúkane pneumatiky na predpísane tlaky pri vysokom zaťažení. 4 osoby a plný kufor batožín a ideme. šek po Miškolc je pomalý a spotreba sa držala hlboko pod 5 litrami. Dialnica ukázala a potvrdila to že odpor vzduchu stúpa druhou mocninou rýchlosti a teda spotreba ide každým km rýchlosti rapídne hore. Pri tempomatovej 110 km/hod to bolo v rozmedzí 4,5 až 4,7 litra. Pro 120 sa to zvýšilo ku 5 l/100km a pri 130 to bolo okolo 5,5.. Zvolil som teda logicky tempomatových 120 km/hod kt zaručovala požadovaný dojazd. JAzda na Chorvátske hranice ustálila spotrebu na 4,9 litra. Všetko vychádzalo. JAzda Chorvátskom za však začla zahusťovať a neustále prechádzanie do rýchlejšieho pruhu začalo byť otravné. V ľavom pruhu bolo potrebné udržiavať rýchlosť okolo 140 km/hod a neustále brzdiť a zrýchľovať čo malo výrazny vplyv na spotrebu. Asi 50 km som neudržal nervy na uzde a tak bola rýchlosť často za hranicou 160 km/hod čo sa pačilo synom (hlavne keĎ sme predbehli Lotus Elise) ale menej už manželke a spotrebe. RAzom svietilo namiesto 4,9 na palubáku 5,1 a to ohrozovalo dojazd. TAkže sme sa oäť ukludnili a vrátili sa postupne ku tempu 120 km/hod. Spotreba sa postupne tak isto ukľudnila a išla dole. Pri dojazde 70 km bolo veľmi ťažke odolať vábeniu pump a nenanatankovať, keď viete, že z dialnice idete ešte do hôr.kde je pum dosť málo. ANkoniec sme došli ku hotelu bez tankovania. Dojazd 2O km (pumpa v danom mieste nebola len v 10 km vzdialenej Makarskej), priemerná rýchlosť 105 km/hod a spotreba krásnych 4,8 litra. Absolútna spokojnosť :-D.

Obrázok
Obrázok
CEsta naspäť musela mať podobný scenár ako tam. Rozdiel bol v tom, že cesta domov ide viac dokopca ako z kopca, nafta Hrvátska má nižšiu kvalitu ako naša a hlavne viem, že trpezlivosť na ceste domov je u mňa ďaleko horšia ako na dovolenku :-D. Hlavné bolo hneď na začiatku dôjsť na pumpu do MAkarskej. To sa podarilo a do nádrže som narval 55 litrov nafty. To zaručovalo, že by som mal aj pri vyššej priemernej spotrebe do Košíc dôjsť. Prvý horský úsek ustálil spotrebu na 4,7 ale potom prišla dialnica a spotreba začala stúpať. Snažil som sa ju dostať na úroveň 5,1 litra. Displej palivomeru sa nepohol do 4OO km od natankovania a teoretický dojazd bol takmer 1200 km. No čim som bol bližšie domovu, tým spotreba stúpala vplyvom vyššej rýchlostí. Priemerná rýchlosť bola okolo 111 km/hod. Pred Budapešťou to vyzeralo už zle. Zvolil som ako vždy kratšiu cestu cez Budapešť namiesto obchvatu. Ušetril som tak minimálne 20 km. Za Budapešťou som bol nútený znížiť tempo na tempomatových 120 pretože priemerna spotreaba bola už 5,6 a dojazd veľmi tesný. Vedel som, že od Miškolca ušetrím. NAkoniec sme došli až do centra KE, kúpili Pizzu a došli aj na pumpu. Štatistka jazdy naspäť bola spotreba 5,5 litra pri priemernej rýchlosti 106 km/hod. Ešte pred Miškolcom to bolo 110 km/hod. CElkové hodnoty za cestu tam aj säť spriemerovali kvalitu paliva a rôzny pomer jazdy do kopca a z kopca a výsledne hodnoty boli 2131 km pri priemernej rýchlosti 104 km/hod a spotrebe 5,2 litra na 100 km.
 

dojazd v KE

Obrázok

MAkarska -KE (cez Budapešť)

Obrázok

priemerná rýchlosť na ceste MAkarska -KE

Obrázok

celková priemerná spotreba za celú cestu KE-MAkarska -KE

Obrázok

celkový počet km za celú cestu tam a späť

CElkový záver a z cesty je taký, že úpravy mali svoj zmysel (samozrejme nie v porovnaní s vynaloženými nákladmi). Ďalšie ciele sa zamerajú na zlepšenie aerodynamiky pri vyšších rýchlostiach. Cieľ je udržať spotrebu okolo 5 litrov pri tempomatových 140 km/hod. TAkže prídu na rad užšie EKo pneumatiky, odstránenie strešných nosičov, vylepšenie aerodynamiky vzadu, vpredu a aj zakrytovanie podvozku. Veľa roboty do budúcej cesty po Európe.

15.12.2011 ...THE END

Všetky prípravy na aerodynamicku optimalizáciu sa skončili túto decemborvú nedeľu pri bežnej ceste po meste. NA križovatke Watsonova-Komneského nedalo našemu autu prednosť BMW 530 E39 zo Sobraniec a tak predčasne ukončili tenot príbeh.

Auto sa obetovalo aby poskytlo mojej manželke nádej na prežitie a tak je na odpis celá predná časť s motoro ma  prevodovkou, predné a bočné airbagy a ešte pri rotácii dostali ránu aj zadné dvere. A tak z celého auta zostala nepoškodená asi zadná náprava, pravé dvere, 5 dvere a zadné sedadlá.